چگونه از ضایعات چاپی جلوگیری كنیم؟ 1

مقدمه

اكثر اوقات وقتی صحبت از چاپ خوب یا روش‌های جلوگیری از ضایعات چاپی می‌شود،‌ ما به سراغ استفاده از آخرین تكنولوژی‌های روز دنیا می‌رویم. غافل از این‌كه هنوز استفاده‌ی درست از داشته‌ها را به خوبی نمی‌دانیم. مثلاً گوشی همراه خود را عوض می‌كنیم، در حالی كه بسیاری از امكانات قبلی را به‌كار نگرفته‌ایم.

آیا از امكانات و تجهیزات چاپی خود به خوبی استفاده می‌كنید؟
درست است، بخشی از توانایی‌ها و خواست‌های خود را می‌توان در ماشین‌آلات جدید یافت و به‌كار گرفت، اما مشكل اصلی در ارائه یك چاپ خوب و كنترل ضایعات چاپی در درون ماست.
با هم مسائل را مرور می‌كنیم و تلاش داریم در این راه باری را برداریم.

چاپ خوب چیست؟
انجام صحیح تمامی مراحل چاپ از طراحی تا تحویل كار، یك چاپ خوب را به وجود خواهد آورد.
چاپ خوب نتیجه همكاری تنگاتنگ تمامی فعالان و دست اندركاران آن محسوب می‌شود. كم كاری هر یك از كسانی كه در این فرآیند تاثیرگذارند موجب اشكال‌دار شدن محصول چاپی و عدم استقبال مخاطبین آن محصول خواهد شد. چاپ خوب در هر محصول پارامترهایی دارد كه از این عوامل یا پارامترها برای تشخیص كیفیت چاپی آن محصول استفاده می‌گردد.
در برخی موارد،‌ چشم‌های غیر متخصص قادر به تشخیص خوب یا بد بودن كیفیت در چاپ یك محصول نمی‌شود، اما اگر امكان مقایسه همان محصول در دو حالت وجود داشته باشد، یعنی زمانی كه نكات لازم رعایت شده و مواقعی كه رعایت نشده است، چشم‌های غیرمتخصص هم قادر به تشخیص خوب از بد خواهد شد.
برخی از محصولات چاپی كه در بازار دیده می‌شود از نگاه متخصص، می‌تواند ضایعات چاپی محسوب شود.

ضایعات چاپی یعنی چه؟
كلیه محصولات چاپی كه از دید كارشناسی دارای مشكلات متعدد در فرآیند چاپ هستند شامل دو دسته ایراد می‌شوند:
1- ضایعات آشكار
2- ضایعات پنهان
1- ضایعات چاپی آشكار: این دسته از محصولات چاپی شامل مواردی می‌شود كه اشكال و ایراد چاپی آن‌ها آن‌قدر واضح و زیاد است كه امكان ورود به بازار را ندارند.
روزانه خسارت‌های بسیار زیادی را در این بخش متحمل می‌شویم كه متاسفانه آمار و اطلاعاتی از آن‌ها در دسترس نیست. كنترل این دسته از چاپ‌ها بسیار بااهمیت است و می‌تواند بازگشت مالی خوبی برای كشور ایجاد كند. برای مثال جعبه‌ای را می‌توان عنوان كرد كه اندازه‌های آن درست محاسبه نشده و محصول در آن جا نمی‌گیرد یا نوشته‌های روی جعبه قابل خواندن نیست.
2- ضایعات چاپی پنهان: این دسته شامل مواردی می‌شود كه وارد بازار می‌شوند. اشكالات و ایرادات چاپی در آن‌ها به گونه‌ای است كه امكان ورود كالا به بازار را دارد. این دسته را می‌توان به دو بخش تقسیم كرد.
الف) محصولات چاپی كه ایراد و اشكال آن تشخیص داده شده اما قابل اغماض بوده است. مثلاً رنگ‌ها كمی متفاوت شده است.
ب) محصولات چاپی كه ایراد و اشكال آن‌ها تخصصی بوده و كاملاً قابل تشخیص نیست. مثلاً كاری كه با 4 رنگ چاپ شده امكان انجام آن با 2 یا 3 رنگ با هزینه كمتر و كیفیت بالاتر وجود داشته باشد.
ضایعات پنهان كه به بازار وارد می‌شود و قابل تشخیص و آمارگیری است، ضررهایی برای صاحب محصول به همراه خواهد داشت، زیرا به دلیل كاهش جذابیت‌های بصری و اشكالات پنهان چاپی كه در كنار نمونه‌های با كیفیت، خود را نمایان می‌سازد،‌ بازار فروش را از دست می‌دهد بنابراین، خطر متوجه سفارش دهنده یا صاحب محصول است و در بسیاری از موارد بهتر است ضایعات چاپی از هر دسته و گروهی كه هستند از تولید آن‌ها جلوگیری شود و اشكالات رفع و چاپ مجدد شود.

فرمول طلایی جلوگیری از ضایعات چاپی؟
این فرمول شامل 7 مورد است كه رعایت كردن آن‌ها موجب جلوگیری از ایجاد خسارت و ضایعات چاپی خواهد شد.

1- اهمیت دادن به چاپ خوب
آیا شما به ارائه یك كار چاپی خوب اهمیت می‌دهید؟ یا اینكه تصور می‌كنید رسیدن به چاپ خوب و بدون ضایعات پنهان كاری هزینه‌بر است و برای رسیدن به آن ناچار هستید از درآمد خود بكاهید.
اگر این موضوع را مهم می‌دانید،‌ برای آن تلاش می‌كنید و به آن دست خواهید یافت.
برخی از ما برای رسیدن به منافع مالی بیشتر به نتایج زود هنگام آن توجه می‌كنیم. غافل از این‌كه برنامه‌ریزی دقیق و نگرش بلند مدت‌تر و توجه به كیفیت چاپ می‌تواند ما را به درآمد بیشتر و دائمی‌تری بكشاند.
آیا ما جزو افرادی هستیم كه می‌خواهیم به سرعت كاری را انجام دهیم و سریعاً به اتمام برسانیم؟‌
آیا می‌دانیم كه می‌توان كار بهتری انجام داد یا فكر می‌كنیم كه بهترین كار ممكن را انجام داده‌ایم؟
آیا حجم كار برای شما اهمیت بیشتر دارد یا كیفیت كار؟‌
مثال 1) خود من شاهد این مثال بوده‌ام. داستان بدین شكل بود كه در چاپخانه‌ای كاری در حال چاپ بود و وقتی به آن نگاه كردم، متوجه اشكالات چاپی آشكار شدم اما به گفته چاپخانه‌دار به دلیل اینكه سفارش دهنده اشكالی در كار نمی‌بیند لزومی ندارد برای رفع آن دور ماشین را كم كنیم و درآمد روزانه خود را كاهش دهیم.
آیا این چاپخانه‌دار به چاپ خوب و نداشتن ضایعات چاپی اهمیت می‌دهد؟
آیا با چنین طرز تفكری می‌توان پیشرفت كرد و آیا مرور زمان چیزی را برای آن چاپخانه‌دار تغییر می‌دهد؟
به نظر می‌رسد این نگرش در وحله اول سكون و درجا زدن را برای چاپخانه‌دار رقم می‌زند و اگر این فكر عمومی و اپیدمی شود،‌ درجا زدن كل كشور را به همراه خواهد داشت.
در واقع محصول چاپی كه با این شیوه و تفكر به سرانجام رسیده است قابلیت عرضه جهانی و حتی در برخی موارد داخلی را نیز نخواهد داشت.
با بررسی محصولات چاپی در فروشگاه‌های بزرگ می‌توانید خود شاهد این مدعا باشید.
بنابراین آنچه در اولین نگاه برای رسیدن به فرمول طلایی مهم است اهمیت دادن به ارائه كار چاپی خوب در هر مرحله از فرآیند چاپ می‌باشد.

 

لینک های مهم

چاپسا | سفارش ، محاسبه و ثبت و سفارشات چاپی

چاپسا | محتوا ، ارائه محتوای آموزش ویدیویی،‌ کتابچه و فایل

 

 

 

ورود به سایت